Dyplom uczelni to za mało?

Autor: poetka Data: 12 lut 2013 Kategoria: Konferencje i Szkolenia |

stażStudia? Na samo słowo robi się przyjemnie. Wspominamy przyjaciół, z którymi tyle nas łączyło i z którymi przeżyliśmy tak wiele. Wracamy do czasów  szalonych imprez i wolności, która znikła wraz z pojawieniem się obowiązków wynikających z założenia rodziny i rozpoczęcia pracy zawodowej. Wielu z Was wspomni również  stres przed egzaminami, nieprzespane noce spędzone przed sesją na nauce, godziny przesiedziane w bibliotekach.  Studia… czas wariackiej zabawy i intensywnej pracy. Dla wielu przede wszystkim intensywnej pracy.  Uwieńczeniem 5-letniego trudu jest uroczysta graduacja. Dzień wręczenia upragnionego dyplomu jest jednym z najpiękniejszych dni w życiu. Wydaje się wtedy, że możemy wszystko, a kariera i długo oczekiwany sukces zawodowy jest na wyciągnięcie reki. Czy na pewno?

Po kilku miesiącach intensywnych poszukiwań dostajemy wymarzoną prace/staż.  Jeśli nie przez znajomości, to dzięki dyplomowi uczelni wyższej.  Bo przez co by innego? To najlepsze potwierdzenie naszego przygotowania do pracy na danym stanowisku. Oczywiście wiemy, że brakuje nam doświadczenia, ale przecież to najmniejszy problem w porównaniu z średnią ocen z dyplomu. Poza tym najlepsi też kiedyś musieli zacząć.

Takie rozumowanie cechuje wielu absolwentów szkół wyższych. W przeciągu kilku pierwszych miesięcy pracy/stażu wyzbywają się złudzeń lub mówiąc wprost są dość brutalnie ich pozbawiani. Dla wielu pracodawców sam dyplom, nawet najlepszej w kraju uczelni to za mało. Oczywiście są stanowiska, gdzie bez wyższego wykształcenia nie zostaniemy przepuszczeni nawet do etapu rozmów kwalifikacyjnych. Ale 5 na dyplomie nie zagwarantuje nam etatu. Musimy się czymś wyróżnić na tle konkurencji, zwłaszcza jeśli wszyscy są na podobnym poziomie jeśli chodzi o poziom wykształcenia.  Nie bądźmy również zdziwieni jeśli po zdobyciu etatu wysłani zostaniemy przez pracodawce na kursy i szkolenia dokształcające. Dopiero ich odbycie jest dla niego dowodem, że jesteśmy przygotowani do zajmowania odpowiedniego stanowiska w firmie. Nie dyplom. Opinie tę potwierdza większość pracodawców w Polsce.

Tagi:, ,

Komentowanie wyłączone.

Copyright © 2017 Konferencje i Szkolenia